Dariaus Čibonio pardavimų mokymai

„Lietuviai, nustebinę Los Andželą“


Darius Čibonis, ilgametis pardavimo ir lyderystės treneris, sertifikuotas koučingo specialistas. www.lyderyste.lt

 

Du lietuviai, praktikuojantys koučingo specialistai ir prisiekę keliautojai Darius Čibonis ir Oleg Kovrikov lapkričio mėnesio pradžioje dalyvavo pasaulinėje Tarptautinės koučingo federacijos (International Coach Federation, toliau ICF)  konferencijoje, kuri kartą metuose vyksta vis kitoje žemės rutulio vietoje. Šį sykį vyrai keliavo į Los Andželo miestą, JAV vakarų pakrantėje.

 

Žinau, kad neseniai grįžote iš Kalifornijoje, JAV, vykusios koučingo konferencijos. Koks tai buvo renginys ir kas Jus paskatino taip toli keliauti?

 

ICF - didžiausia pasaulyje koučingo specialistus vienijanti organizacija, vienijanti daugiau nei 12.000 narių įvairiose pasaulio šalyse. Kartą metuose, vis kitoje pasaulio vietoje, vyksta pasaulinė ICF konferencija į kurią susirenka organizacijos nariai iš įvairių šalių. Šiais  metais buvo pasirinktas Los Andželo miestas, JAV vakarų pakrantįje.

 

Šįmet konferencijoje dalyvavo daugiau nei 1600 koučingo specialistų iš 37 pasaulio šalių. Iš Lietuvos buvome dviese. Buvome vieninteliai svečiai iš šio regiono, todėl sukėlėme neeilinį užsienio kolegų susidomėjimą. Žmonės stebėjosi, sužinoję, kad atskridome iš kitoje žemės rutulio pusėje esančios mažai žinomos šalies vien tam, kad dalyvauti konferencijoje. Neliko nepastebėti ir 65 dalyviai iš Japonijos, nes tai buvo pirmi metai, kai renginy dalyvavo kylančios saulės šalies atstovai.

 

Konferencija vyko keturias dienas, kiekvieną rytą pradėdavo pasaulinio ryškumo kviestinis svečias, vėliau konferencijos dalyviai pasklisdavo po skirtingas auditorijas, kuriose paraleliai vyko seminarai ir diskusijos iš anksto paskelbtomis aktualiomis temomis.  Didelį įspūdį paliko Sero John Whitmore, vieno ryškiausių Europos koučingo lyderių, prezentacija apie pasaulines koučingo tendencijas, publiką pavergė žymaus Stokholmo profesoriaus ("Funky verslas", "Karaokė kapitalizmas" knygų autoriaus) Kjell Nordström originali prezentacija apie šiuolaikinių valstybių ir tautų sėkmės faktorius. Kiekvienas seminaras davė neįkainojamos patirties, kurią galėsime panaudoti kasdieninėje praktikoje.

 

Vis daugiau kalbama apie koučingą, kaip naują tobulėjimo metodiką. Kas tai yra ir kuo skiriasi nuo įprastų mokymų?


Jau 13 metų domiuosi sėkmės psichologija, vedu seminarus pardavimo, vadovavimo ir asmeninio efektyvumo temomis. Savo darbe pastebėjau, kad visuomenė yra užsikrėtusi "informacijos amžiaus virusu": visi, kaip siekia kuo daugiau žinių, skaito knygas, lankosi seminaruose bet pamiršta patį svarbiausių dalyką - taikyti turimas žinias. Mokslininkai teigia, kad šiandien vidutinis žmogus realiai pritaiko 0,01% turimų žinių. Vis dažniau pasigirsta siūlymai po kablelio įrašyti dar vieną nulį.

 

Koučingas atsirado kaip atsakas susidariusiai situacijai. Tai visiškai unikali metodika, kuri nemoko žmogaus, bet padeda jam efektyviau išnaudoti savo įgimtus sugebėjimus, turimas žinias ir sukauptą patirtį. Koučingas remiasi tikėjimu, kad žmogus turi pakankamai įgimtų sugebėjimų pasiekti bet kuriems tikslams, ir tas potencialas glūdi mūsų pasąmonėje, o su pasąmone mes bendraujame klausimų - atsakymų forma. Jei mokėsi užduoti sau teisingus klausimus - sulauksi teisingų atsakymų. Išties visų koučingo technikų pagrindą sudaro klausimai, kurie padeda  žmogui atverti duris į jo pasčmonėje glūdinčią turtingiausią "biblioteką", kurioje yra visi reikalingi atsakymai ir sprendimai.

 

Koučingo sesijos metu žmogus negauna nei vieno patarimo ar pamokymo - koučingo metodus įvaldęs specialistas padeda žmogui pačiam surasti efektyviausią kelią - strategiją ir taktiką užsibrėžtų tikslų įgyvendinimui. Dažnai pačiam klientui sukelia nuostabą, koučingo sesijos metu, jo pačio padaryti atradimai.

 

Esu išbandęs daug įvairių metodikų. Šiandien savo seminaruose vis dažniau naudoju grupinio koučingo elementus ir sulaukiu įspūdingų rezultatų. Koučinge sakoma - kieno patarimas - to ir atsakomybė. Kai žmogus pats suranda sprendimą - jis labiau prisiima atsakomybę už jo įgyvendinimą. Žmogus jaučiasi sėkmingas bei praplečia suvokimą apie savo galimybes. Tokių seminarų metu aš viso labo būnu tik įrankis, kuris sukuria palankią aplinką pokyčiams - o seminaro dalyviai tuos pokyčius sukuria patys. Viskas ko reikia sėkmingam koučingo procesui - tai tikslo matymas. Tu negali pataikyti į taikinį, kurio nematai, todėl pradžioje aš padedu klientui išsigryninti tikslą, link kurio jis nori judėti. Kai tikslas tampa aiškus, prasideda bendras kliento ir koučingo specialisto darbas.

 

Prisiminkime konferenciją. Minėjai, kad dalyvavo 1600 atstovai iš 37 šalių ir iš Lietuvos buvote tik dviese. Kaip ten patekote ir kodėl būtent Jūs?

 

Dar vasarį gavę kvietimą dalyvauti konferencijoje Los Andžele nedvejodami sutikome, nes kiekvienas panašus renginys duoda neįkainojamų žinių ir patirties, kuri praverčia kasdieninįje koučingo praktikoje.

Mes su Olegu jau senokai domimės koučingu, aktyviai jį praktikuojame ir ne pirmą kartą dalyvaujame ICF organizacijos renginiuose. Galima drąsiai teigti, kad ICF yra mūsų krikštamotė, nes esame užbaigę ICF koučingo specialistų rengimo mokyklą bei esame aktyvūs ICF organizacijos nariai.  Praeitą pavasarį dalyvavome Helsinkyje vykusioje Europos regiono ICF konferencijoje ir ten užmezgėme daug vertingų ir įdomių pažinčių su šios pasaulinės organizacijos lyderiais. Šį rudenį įkūrėme ICF fedaracijos skyrių Lietuvoje, kurio tikslas - vystyti pasaulinius standartus atitikančių koučingo kultūrą mūsų šalyje. Tuo pačiu tikslu įkūrėme koučingo specialistų ruošimo mokyklą www.coaching-centre.lt ,  kurios programa paruošta laikantis pasaulinių ICF standartų. Nuo sausio mėnesio visi norintys galės įvaldyti ar sustiprinti koučingo įgūdžius ar net įgyti naują profesiją.


Koučingas mūsų regione žengia pirmuosius žingsnius ir darosi vis labiau populiarus. Į tai reaguodamos, dalis Lietuvoje mokymus rengiančių firmų tiesiog pakeitė buvusių vadovavimo seminarų pavadinimus, įrašydami žodį koučingas, nekeisdamos seminarų turinio. Seminarų metu sutinku nemažai žmonių, kurie turi kiek "iškreiptą" supratimą apie koučingą. Kai kurie koučingą tapatina su įsipareigojimų išgavimu ir laiko nemaloniu procesu. Tai didžiausias mitas ir mūsų tikslas jį išsklaidyti. Ne paskutinį vaidmenį vaidina ir kalbos specialistai, kurie nesutinka su žodžiu "koučingas" ir siūlo įvesti terminą "ugdomasis vadovavimas". Tokį pavadinimą galėjo pasiūlyti žmogus, kuris mažai išmano koučingą. Pačioje vadovavimo sąvokoje slypi subordinacija. Koučingo specialistas nėra vadovas savo klientui - jis labiau lygiavertis partneris, tikintis klientu, būnantis šalia ir padedantis jam geriau realizuoti jo įgimtą genialumą.
 


Kokias sritis aprūpia šiuolaikinis koučingas? Kokios naujausios tendencijos koučingo pasaulyje?


Vyrauja  kelios esminės sritys. Karjeros koučingas, arba pagalba nusistatyti karjeros tikslus ir priimti veiksmų planą. Tikslų koučingas -  padeda surasti tinkamus kelius tikslo link. Smulkaus verslo koučingas padeda susiorientuoti šios srities labirintuose ir išsigryninti reikiamas strategijas. Unikali sritis - gyvenimo balanso koučingas. Tai pagalba siekiant harmonijos įvairiose gyvenimo srityse.

Vakaruose vis didesnio populiarumo susilaukia gyvenimo balanso koučingas. Tai nesunku paaiškinti. Kai žmogus deda visas pastangas, kad pasiektų užsibrėžtų tikslų vienoje srityje, kitos dažnai yra apleidžiamos. Žmogus, visą dėmesį skyręs, pavyzdžiui, finansiniam gerbūviui, po kelių metų atsipeikėja ir supranta, kad aplinkui neliko nei draugų, nei šeimos, nei laisvalaikio. Gyvenimo balanso koučingas padeda susivokti, kurios sritys labiausiai nukentėjo ir rasti būdų situacijai pakeisti.

 

Ar dalyvausite sekančiame renginyje? Galbūt seminaro trenerius kviesite į Lietuvą?

 

Jau suplanavome dalyvavimą 2008 metų vasarį vyksiančioje Europos regiono ICF konferencijoje Ženevoje ir tikiu, kad vyksime į pasaulinę konferenciją Vankuveryje, Kanadoje po metų lapkritį. Mūsų tikslas - skleisti Lietuvoje naujausias asmeninio tobulėjimo tendencijas, diegti koučingo kultūrą ir tinkamai atstovauti pasaulinę koučingo federaciją. Dalyvavimas tokiuose renginiuose ne tik padeda tobulėti ir keistis patirtimi bet ir garsina Lietuvos vardą. Kai būdami Los Andžele prasitarėme kolegoms Niujorkiečiams, kad šią vasarą su Olegu pervažiavome motociklais visą Šiaurės Ameriką - aplink mus susibūrę amerikiečiai domėjosi ne tik kelionės įspūdžiais bet kalba pakrypo ir apie Lietuvą, jos ekonomiką bei politinį gyvenimą. Amerikiečiai dar ilgai kalbėjo apie du "keistuolius" iš tolimos mažos šalies, įgyvendinusius daugumos jų tėvynainių svajonę, kurią tik vienetai pastarąjį sugeba realizuoti.