Dariaus Čibonio pardavimų mokymai

„Kodėl lyderiams sekasi?“


Kalbino Kristina Bružaitė

"Čikagos aido" rekaktorė

 

Ar esate kada nors pagalvojęs, kaip būtų gera būti prezidentu, ar galingos korporacijos vadovu, kuris uždirba milijoną ir gali įgyvendinti visas, rodos, net neįmanomas svajones? Kodėl vieni žmonės tampa lyderiais, apie kuriuos žino visas pasaulis, o kiti - ne? Kodėl vieni Lietuvoje turi viską, ko tik širdis geidžia, o kitiems net svajonių šaly tenka elgetauti?


Pakalbinsime vieną žinomiausių ir sėkmingiausių Lietuvos žmonių, padedančių daugeliui siekti savo svajonių - Darių Čibonį.


Darius Lietuvoje ir už jos ribų jau 15 metų veda lyderystės seminarus. Per šį laikotarpį juose jau dalyvavo 8000 vadovų ir vadybininkų. Vyras yra išleidęs knygą „Svajonės link“, publikavęs nemažai straipsnių pardavimo, lyderystės, koučingo temomis, taip apie jį sužinojo dar didesnis ratas saviugda besidominčių skaitytojų.

 


Kaip Dariui pavyko tapti žinomu ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje?

 

„Pradžia buvo paprasta – bebaigdamas aukštąją mokyklą suvokiau, kad profesijos, pagal kurią norėčiau dirbti, aš neturiu. Supratau, kad atėjo metas ją įvaldyti. Man patinka bendravimas su žmonėmis, patinka pardavimai – todėl ieškojau pardavėjo darbo. Norėjau, kad manimi susidomėtų tarptautinę patirtį turinti įmonė ir padėtų man tapti profesionaliu pardavėju. O gavosi taip, kad išmokau ne tik gerai parduoti, bet ir vesti pardavimo mokymus kitiems. Tai buvo kelio pradžia, kuris vėliau tapo greitkeliu ir aš iki šiol juo skrieju nemažindamas greičio, nes man patinka pati kelionė“, - šypsosi Darius.

 

Visų norai ir svajonės skirtingi. Kada žmonės tampa laimingi?

 

Žmonės jaučiasi laimingi, kai gyvena subalansuotą gyvenimą - kai jiems pavyksta sukurti gerą balansą tarp svarbiausių gyvenimo sričių: sveikata, asmeniniai santykiai, mėgstama veikla, kokybiškas laisvalaikis bei patenkinti finansiniai bei dvasiniai poreikiai.


Žmogus žmogui nelygus: vieniems reikia daugiau, kiti tenkinasi mažesniais rezultatais ir jaučiasi tuo laimingi. Svarbu geras balansas tarp minėtų sričių.

 

Ar pinigai atneša žmonėms laimę?

 

Šis klausimas skamba nuo to laiko, kai buvo sukurti pinigai, ir būsiu milijardinis pašnekovas, atsakantis į šį klausimą neigiamai. Šiuo atveju galiu remtis ir savo patirtimi. Šiuo metu nesijaučiu tiek kartų laimingesnis, kiek kartų daugiau uždirbu - lyginant su studentiškais laikais (šypsosi). Laimę sąlygoja ne pinigai, o balansas tarp svarbiausių gyvenimo sričių, į kurias įeina ir žmogaus finansinė padėtis.

 

Kodėl žmonės, kurie yra laikomi lyderiais, atrodo laimingiausi?


Manau, visi žmonės laimingesni, kai jiems sekasi veikloje, kuri jiems patinka, ir kai juos supa bendraminčiai.

 

Dariau, ar kiekvienas žmogus gali būti lyderiu? Ar kiekvienam to reikia?

 

Aš manau, kad kiekvienas žmogus gali būti lyderiu tam tikroje srityje: kas darbe, kas draugų tarpe, kas savo šeimoje ar kitokiame žmonių rate.


Ar kiekvienam to reikia?


Tikiu, kad kiekvienas žmogus viduje nori jaustis sėkmingas, pripažintas, todėl gerai, jei žmogus randa sritį, kurioje sugeba lyderiauti, bet žodžio “reikia” čia nevartočiau.

 

Koks procentas žmonių tampa lyderiais ir kodėl?

 

Iš tikrųjų ekstraordinariais pasiekimais gali didžiuotis 3% pasaulio gyventojų. Apie tokius sužino visi, net jei nesidomime ta sritimi, kurioje sėkmingi žmonės veikia, mes mielai skaitome jų biografijas. Dauguma žino Steve Jobs, kuris prikėlė kompaniją “Apple“, aš jau nebekalbu apie Billą Gates ar Baracką Obamą – pirmąjį juodaodį JAV prezidentą. Tačiau kiekvienas gali būti lyderiu savo vaikams ar tikrų draugų rate.

 

Kaip išsiugdyti lyderį savyje?

 

Dauguma lyderių turi viziją/tikslą, kuris įkvepia aplinkinius, kiti uždega savo asmeniniu pavyzdžiu. Jei aiškiau nei kiti žinai, ko nori, jei ne tik atkakliai sieki tikslo, bet ir padedi kitiems žmonėms siekti jų tikslų - jau daugumai žmonių būsi lyderis.


Manau, pirmiausia svarbu jaustis atsakingam už viską, kas tavo gyvenime vyksta ir atsisakyti įpročio kaltinti aplinką – tai ir būtų pirmas žingsnis į lyderio savyje ugdymą.

 

Ar tik lyderiai gali būti sėkmingi gyvenime?


Gyvenimas pilnas netikėtumų ir galimybių, todėl sėkmė gali užklupti ir netikėtai. Tačiau lyderis - tai žmogus, kuris sąmoningai kuria savo ir aplinkinių sėkmę.


Kuo stipresnis lyderis, tuo didesniam ratui žmonių darys teigiamą įtaką.

 

Kas trukdo tapti pranašesniais už kitus?

 

Įsitikinimas, kad “man tai neskirta” ir pernelyg didelis aplinkos kaltinimas.

 

Kaip Jūs tapote sėkmingu žmogumi - lyderiu?

 

Nežinau, ar esu vertas juo vadintis. Manau, turi spręsti kiti žmonės. Tiesiog dirbu savo darbą, darau tai, ką geriausiai moku ir man malonu, kai žmonės tai įvertina. Džiaugiuosi, kad mano darbas susijęs su pagalba žmonėms ir įmonėms sėkmingiau siekti jų tikslų.

 

Kokiems žmonėms padedate?

 

Aš dirbu su įmonėmis, vedu mokymus jų vadovams ir vadybininkams pardavimo, vadovavimo ir koučingo temomis. Su mažomis pertraukomis tai darau jau 15 metų, pradėjau tarptautinės mokymų kompanijos sudėty, bestudijuodamas penktame kurse.


Į mane dažniausiai kreipiasi prekybos ir paslaugų įmonės – tarptautinės ir vietinės kompanijos, kurios rūpinasi savo darbuotojų profesionalumu. Mano klientų tarpe – ir didieji Lietuvos komerciniai bankai, ir draudimo bendrovės, naujų automobilių atstovai, farmacijos kompanijos bei kiti.

 

Dirbate ir užsienyje. Ar pastebite kokių nors skirtumų?

 

Iš užsienio šalių daugiausiai tenka dirbti kitose Baltijos šalyse bei Ukrainoje. Baltijos šalyse man visi seminarų dalyviai panašūs, skirtumus lemia konkrečios įmonės kultūra. O štai slavai yra kur kas atviresni ir nuoširdesni – man tai labai patinka.

 

Ką patartumėte žmogui, kuris nežino, ko nori, tačiau svajoja tapti žinomu ar įtakingu?

 

Pirmiausia paklausčiau jo, kodėl jam svarbu tokiu tapti? Gali būti, kad gilinantis į šį klausimą pavyktų žmogui padėti suprasti, ko jis iš tikrųjų nori.

 

Kas svarbu, norint įgyvendinti savo svajones?

 

Labai svarbu turėti svajonių. Pasirinkite svarbiausią svajonę, nustatykite jai atlikimo terminą ir Jūsų svajonė taps tikslu. Tuomet užduokite sau klausimą – “nuo ko pradėsiu?” ir nedelsdami imkitės veiksmų. Dauguma žmonių, kurie šiandien yra pasiekę žymiai daugiau nei Jūs – nėra už Jus protingesni ar talentingesni – jie tiesiog kažkada nusprendė ko nori ir ryžtingai veikė. Tai padaryti niekad nėra vėlu.

 

Ar Jums visada pasiseka įgyvendinti savo svajones?

 

Kartais pavyksta, o kartais ne, nes kiekviena nesėkmė yra mano sėkmės plano dalis....

 

Interviu žurnalui "Verslo renginiai ir pramogos" 2008 m.